Bir Gmail Hesabından Çok Sayıda Gmail Adresi Çıkarmak

google mailGmail, Google tarafından sunulan ücretsiz hizmetler içinde en popülerlerinden. Dünya üzerinde halihazırda milyonlarca insan tarafından kullanılsa da birçok özelliği hala bilinmiyor. Bunlardan belki de en ilginci, tek hesapta birçok e-posta adresine olanak tanıması. Ek olarak kullanılabilecek olan bu adresleri oluşturması ve yönetmesi ise oldukça kolay. Gelelim bu işlemin nasıl yapılacağına. Tek Gmail hesabından farklı e-posta adresleri çıkarmak için üç ana metot vardır. Bunlar:

  1. @googlemail.com alan adını kullanmak
  2. e-posta adında nokta işareti (.) kullanmak
  3. e-posta adının sonunda artı işareti (+) ve ek karakterler kullanmak

Alan Adı Olarak “@googlemail.com” Kullanmak

Aslına bakarsanız almış olduğunuz her Gmail hesabıyla beraber aynı zamanda “@googlemail.com” alan adlı e-posta adresini de almış olursunuz. Örnek verecek olursak, proiletisim@gmail.com ile proiletisim@googlemail.com aynı hesaplardır ve herhangi birine attığınız e-posta sizin hesabınıza ulaşır.

Hesap Adında Nokta (.) Kullanmak

Gmail adreslerinin başka ilginç bir özelliği de “nokta körlüğü”ne sahip olmalarıdır. Örnek verecek olursak, Gmail için pro.iletisim@gmail.com, proiletis.im@gmail.com veya pro.ilet.is.im aynı hesaba karşılık gelen adreslerdir. Bu durumun aynısı @googlemail.com alan adlı adresler için de geçerlidir.

Artı İşareti (+) ve Ek Karakterler Kullanmak

Gmail adresleriyle ilgili vereceğimiz üçüncü tüyo, e-posta kullanıcı adınızı takiben “+” kullandığınızın takdirde ardından istediğiniz karakterlerle devam edebileceğiniz ve Gmail’in bu adreslere aynı hesap muamelesi yapacağıdır. Yine örnek verecek olursak,

pro.iletisim@gmail.com

proiletisim+123@gmail.com

proilet.is.im+prohayat@googlemail.com

proilet.isim+prohayat123@googlemail.com

gibi adreslerin hepsinin aynı hesaba işaret eder.

Gmail’de Bir Hesap İçin Birden Çok Adres Kullanmanın Faydaları

Bu anlattıklarımızdan sonra, aklınıza “iyi güzel de bütün bunlar ne işime yarayacak?” gibi bir soru gelebilir. Bu özelliği kullanmanın bir faydası e-postaların nereden geldiklerini daha kolay takip edebilmenizdir. Bu özelliği kullanmanızın başka bir faydası spam veya istenmeyen e-postalardan kurtulmanız olacaktır. Bu sayede, Gmail filtrelerini kullanarak gelen e-postayı otomatik olarak spesifik bir adrese yönlendirebilirsiniz (proiletisim+55@gmail.com adresini spam klasörüne yönlendirmek gibi). Ayrıca, e-posta adresinizde yapacağınız değişikliklerle kişisel ve profosyonel mesajlarınızı ayırmanız mümkün olur. Bu sayede gelen mesajları ayrı ayrı etiketleyebilir ve farklı klasörlerde toplayabilirsiniz.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*