Kolon Kanserinin Belirtileri Nelerdir

kolon kanseriKolon kanseri ile ilgili serimize devam ediyoruz:

Kolon (kalın bağırsak) kanserinin kesin teşhisini yapabilmek zordur ama bu hastalığın belirtilerini anlamak ileride oluşturabileceği komplikasyonları önlemek adına faydalı olacaktır.

Kolon Nedir?

Bu hastalığı ve onun belirtilerini anlamak için öncelikle kolonun ne anlama geldiği ve ne işe yaradığından başlayalım. Kolon sindirim sisteminin besin, mineraller ve suyun emilimini sağlayan bir parçasıdır. Vücut, kolon sayesinde dışkı bırakır ve atıklardan kurtulur. Kör bağırsak ve rektum ile beraber kalın bağırsağı oluştururlar. Kalın bağırsak ise yaklaşık 2 metre uzunluğunda olup sonunda yaklaşık 15 cm uzunluğunda anal kanal ve rektum bulunur.

Kolon Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Kolon kanserinin düzenli olarak izlenmesi gereken birçok belirtisi bulunur. Hastalığın ilk aşamalarında, belirtiler hastanın fark edebileceği seviyede olmayabilir. Bu sebepten dolayı özellikle 50 yaşın üzerindeki bireylerin düzenli olarak taramadan geçmesi tavsiye edilir. Kolon kanserinin belirtileri 2 kategoride toplanabilir.

Lokal Kolon Kanseri Nedir?

Lokal kolon kanserinin belirtileri, bağırsak hareketlerinde oluşan olağandışı hareketlilikleri içerir. Kolonda biriken tümörler dışkının çıkmasını engelleyebilir veya dışkıyı katılaştırabilir. Bu yüzden, uzmanlar kabızlığı en açık belirtilerden biri olarak değerlendirirler. Lokal kolon kanserinin diğer belirtileri, sulu dışkı ya da ishal, dışkıda bulunan temiz veya kirli kan, mide krampları, dışkının şeklindeki herhangi bir değişim (kalem dışkı) ve bağırsakların boşaltılamadığı hissidir. Gelen kanın temiz olması tümör oluşumunun bağırsağın son kısımlarına doğru, kirli olması bağırsağın baş taraflarında olabileceğine işaret eder. Eğer bu belirtilerden herhangi birini 2 hafta veya daha uzun bir süre boyunca gözlemlediyseniz, en iyisi doktorunuza danışmanız olacaktır.

Sistematik Kolon Kanseri Nedir?

Sistematik kolon kanseri tüm vücudu etkiler bu yüzden hasta düzenli besleniyor olsa bile ani kilo kaybı yaşayacaktır. İştah kaybı, aşırı yorgunluk, kolonda oluşan tümörlerin oluşturduğu zararlı gazların neden olduğu bulantı veya kusma, kansızlık, sarılık sistematik kolon kanserinin belirtilerinden bazılarıdır.

Kolon Kanseri Belirtileri Varsa Ne Yapmalıyım?

Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birinin çıkması durumunda mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz, size tıbbi geçmişinizi soracak ve kan testleri ile çeşitli taramalar (kolonoskopi) yapacaktır. Birçok hasta utandığından veya verdiği acıdan ötürü kolon kanseri taraması yaptırmaya yanaşmamaktadır. Maalesef böyle bir çekince tanı koyulmasını geciktirerek durumunuzu daha riskli bir hale getirebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*