Googlelamak Artık Daha Kolay

İnternet artık o kadar geniş bir hacme ulaşmamızı sağlıyor ki, arama motorlarıyla aramızın gerçekten iyi olması gerekiyor. Diğer arama motorları da hala faal olsa da Google bugün artık kendini internetin de facto arama motoru olarak kabul ettirmiş ve dilimize de googlelamak diye bir tabiri sokmuş durumda. Bunun en büyük sebebi, sürekli olarak internete nasıl farklı şekilde bakabileceklerinin derdinde olmaları. Sizin için Google tarafından kullanıcılara sunulan bazı hizmetleri sıraladık. Eskiden Türkçe olmayan bu hizmetlerin birçoğu artık Türkçe sunuluyor. Bu hizmetlere, bugün hala “olsa da olur, olmasa da” tadında yaklaşılsa da yakın bir gelecekte internet alemini domine edebilirler, bizden söylemesi:

http://news.google.com/ : Güncel bir olayı mı merak ediyorsunuz? Gazeteleri unutun ve güncel olaylara kolayca ulaşabilmek için gençlerin yaptığını yapın.

http://images.google.com/ : Tartışmasız dünyanın en iyi görüntü arama motoru. Bugüne ait bir görüntü bulmak istiyorsanız da tam size göre.

http://www.google.com/products/ : Bir ürün satın alacaksanız çok işinize yarıyor. Ürün arama hizmetini kullanarak rahatça fiyatları karşılaştırabilir en ekonomik alışverişleri bu sayede yapabilirsiniz.

http://www.google.com/finance/ : Finans piyasalarından haberdar olmak isteyenler ve borsayı takip edenler için birebir.

http://maps.google.com/ : Güncel bir harita veya uydu görüntüsü bulmak istiyorsanız başvurabilirsiniz. Ayrıca, bu hizmet son zamanlarda yol ve mesafe bilgisi de sunmakta.

http://video.google.com/ : Aynı zamanda Youtube’un da sahibi olan Google kendi video arama motorunu da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

http://scholar.google.com/ : Çok bilinmeyen ama Google tarafından çok önemsenen bir hizmet “scholar”. Eğer sadece bilimsel makalelerle ilgili bir arama yapmak istiyorsanız çok faydalı oluyor.

http://books.google.com/ : Edebiyatla ilgilenenler için harika bir hizmet. Online kitap okumak ve o kitapları nerelerden satın alabileceğinizi görmek için tasarlanmış.

Belki İlginizi Çeker: Google +1 Butonu

2 yorum

 1. halit kapanoğlu

  tabi ki de, türkçe internet dizini olan
  http://www.google.com/dirhp?hl=tr

  online döküman yönetim sistemi olan
  https://docs.google.com/

  ve yahoo groupsları silen süpüren
  http://groups.google.com/

  ve de çevirilerimizin olmazsa olmazı
  http://translate.google.com.tr/

  unutmamakta fayda var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*