Göz Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız

göz sağlığıGöz Egzersizleri

Sağlıklı ve zinde kalabilmek için yoga yapıyor, koşuyor ve yüzüyoruz fakat konu göz sağlığımıza gelince genel bir körlük yaşıyoruz. Gözlerimiz için bir spor salonuna gitmemize gerek yok, günün herhangi bir saatinde sandalyemizde otururken bile gözlerimiz için egzersiz yapabiliriz. Kolayca yapılabilecek iki göz egzersizi ile başlayalım:

  1. Bir yere oturun. Ellerinizi ısınıncaya kadar ovuşturun ve ısındığını hissettiğinizde ellerinizle gözlerinizi kapatın. Gözlerinize herhangi bir baskı uygulamayın ve burnunuzu kapatmayın. Parmaklarınızın arasından ışık geçmediğine emin olun. Herhangi bir siyah alana odaklanın ve o anda aklınızdan mutlu olduğunuz bir zamanı geçirin. Bu işlemi en az 3 dakika sürdürün.
  2. Gözlerinizi kapatın ve dairesel bir şekilde hafifçe gözlerinize masaj yapın. Ellerinizi yıkayın. Ardından gözlerinizi 5 saniye boyunca kapatın ve sonra açın. Bu işlemi 8 kere tekrarlayın. Göz kaslarınızı rahatlatın ve göz bebeklerinizi dairesel bir şekilde hareket ettirin. Bu egzersizi günde 8 defa tekrarlayın.

Bu egzersizlerden sonra göz sağlığı ile ilgili kısa bir bilgilendirme:

Göz Sağlığı İçin Hangi Vitamin Gereklidir?

Görme duyusunu güçlendiren pek çok vitamin mevcuttur. Bunlardan en önemlisi özellikle havuçta bol miktarda bulunan A vitaminidir. A vitamini eksikliğinde ortaya çıkan en ciddi rahatsızlık gece körlüğüdür. Bol miktarda havuç tüketmek bu hastalığın oluşmaması adına faydalı bir önlem olabilir. Ayrıca ıspanak, brokoli, goji berry, mango ve muzda bulunan E vitamini de maküla dejenerasyonunun engellenmesine yardımcı olur. Fakat her durumda en iyisi doktorunuza danışmaktır, çünkü vitamin fazlası bazı durumlarda çok tehlikeli olup kansere kadar varan hastalıklara neden olabilir.

Göz Rahatsızlıkları

Yapılan çalışmalar, göz problemlerinin birçoğunun bilgisayar veya televizyon ekranı karşısında uzun süre kalmaktan kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, uzun süre ekran karşısında vakit geçiriyorsanız göz damlası kullanmanız faydalı olabilir. Bu damlalar kısa süreli göz rahatsızlıklarını engellemeye yardımcı olmaktadır.  Günümüzün en çok karşılaşılan göz problemlerinden birisi de göz seğirmesidir. Bu rahatsızlığın genel sebepleri arasında yorgunluk, tansiyon, alınan bir darbe ile aşırı alkol ve kafein tüketimi gösterilebilir. Bu rahatsızlık genelde ciddi bir hastalık olarak değerlendirilmemesine rağmen, bazı durumlarda genetik bir bozukluğun sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında, çeşitli alerjiler de görme duyusunda bulanıklıklara ve göz kızarıklıklarına yol açmakta olup, bu tür durumlarda çok vakit geçirmeden göz doktoruna mutlaka danışmak gerekir.

2 yorum

  1. göz sağlığı önemli tabi kurban olduğum yaresullah ın verdiği
    gözlerimize dikkat etmessek kör olabiliriz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*