Üsame Bin Ladin’in Ardından Ne Dediler?

üsame bin ladinBin Ladin sonunda öldü… A.B.D.’nin uğruna nice savaşlar açtığı milyar dolarlar harcadığı “1 numaralı terörist” arandığı sarp dağlarda değil kaldığı malikanede öldürüldü. O kimine göre acımasız bir terörist kimine göre ise İslamın yılmaz bir mücahidi idi. Bin Ladin’in portresini çizmek çok zor, ondan dolayı sizin için farklı bakış açılarından bin Ladin’in ölümünün nasıl görüldüğünü derlemeye çalıştık. Umarız faydalı olur…

Barak Obama – A.B.D. Başkanı

Bugün, benim talimatımla, Amerika Birleşik Devletleri bu operasyonu gerçekleştirilmiştir… Üsame bin Ladin öldü ve cesedi elimizde. Bin Ladin’in ölümü El-Kaide‘ye karşı bugüne kadarki en önemli başarıyı işaret ediyor. Bu gece, şu ana kadar yorulmadan çalışan istihbarat yetkililerine ve bu operasyonu gerçekleştiren birimlere teşekkür ediyorum. Son olarak, buradan özellikle ailelere sesleniyorum, kayıplarınızı unutmadık, bugünkü başarı ülkemizin büyüklüğün bir kanıtıdır. Bu gece bir kez daha anladık ki bir Amerikalı inandığı şeyi yapabilir… ama bütün bunları zenginlik ve gücümüz sayesinde değil, biz olduğumuz için yapıyoruz.

Yusuf Rıza Gilani – Pakistan Başbakanı

Topraklarımızın terör amacıyla başka bir ülkeye karşı kullanılmasına izin vermeyeceğiz. İşte bu nedenle bu operasyonun büyük bir başarı ve zafer olduğunu düşünüyorum ve gerçekleştirenleri kutluyorum.

İhsanullah İhsan – Taliban Sözcüsü

Eğer o şehit olmuşsa biz de onun intikamını alacak ve Amerikan ile Pakistan hükümetleri ve güvenlik güçlerine karşı saldırılar düzenleyeceğiz.

Hamid Karzai – Afganistan Devlet Başkanı

Bin Ladin’in öldürülmesi çok önemli bir haberdir. Taliban bu durumdan bir ders çıkarmalı ve savaşmaktan vazgeçmelidir. Teröre karşı savaş, kendi eğitim üslerinde, kendi mali kaynaklarında, kendi sığınaklarında ama Afganistan’da değil.

Bünyamin Netanyahu – İsrail Başbakanı

Bu adalet, özgürlük ve teröre karşı kararlılık içinde omuz omuza savaşan bütün demokratik ülkeler için kocaman bir zaferdir. İsrail, Amerikan halkının sevinç katılmaktadır.

Saad Hariri – Lübnan Başbakanı

Bizim milletimiz ve dinimiz gençlerimizin zihnini 20 yıl boyunca terör, cinayet ve yok etme ile dolduran adamı asla affetmeyecektir.

İsmail Haniye – Filistin Başbakanı

Bu suikastı ve yüce bir Arap savaşçının öldürülmesini kınıyoruz. Allah’tan ona inananlar ve şehitlerle beraber muamele etmesini diliyoruz. Bu operasyonu, müslüman ve Araplara karşı baskı üzerine dayalı Amerikan politikasının bir devamı olarak görüyoruz.

Ramin Mehmanparast – İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü

ABD ve müttefiklerinin artık terörle mücadele bahanesiyle Ortadoğu’ya güç yığmaları için bahanesi kalmamıştır.

George W. Bush – Eski A.B.D. Başkanı

Bu önemli başarı, dünya üzerinde barış arayan insanlar için, Amerika için ve 11 Eylül’de sevdiklerini kaybedenler için bir zaferi işaret ediyor. Teröre karşı mücadele devam ediyor, ancak bu gece Amerika açık bir mesaj verdi: Ne kadar zaman alırsa alsın, adalet yerini bulacaktır.

Michael Bloomberg – New York Belediye Başkanı

Usame bin Ladin’in öldürülmesi, New Yorklular ve Amerikalıların yaşadığı acıyı azaltmıyor ama yine de bu bizim milletimiz için çok önemli bir zafer. New Yorklular bu haber için yaklaşık 10 yıl bekledi. Umudum odur ki, 11 Eylül de yakınlarını kaybedenler için bu haber bir teselli olacaktır.

David Cameron – İngiltere Başbakanı

Usame bin Ladin dünyanın gördüğü en büyük terör olaylarından sorumluydu. Bu eylemlerde binlerce kişi ölmüştü ve bunların pek çoğu da İngilizdi. Onun artık küresel terör kampanyasını sürdüremeyecek olması büyük bir başarıdır.

Dimitri Medvedev – Rusya Devlet Başkanı

Kremlin A.B.D.’nin küresel teröre karşı olan savaşındaki bu ciddi başarısını tebrik ediyor. Küresel terörizme karşı sadece ortak bir mücadele önemli sonuçlar elde edebilirsiniz. Rusya bu türlü işbirliğini hızlandırmaya hazır.

Hoşyar Zebari – Irak Dışişleri Bakanı

Biz, dünyadaki birçok insan gibi, onun zihniyet ve çarpık ideolojisine bir son gördüğümüz için mutluyuz. Onun ideolojiler yüzünden binlerce Iraklı öldürüldü.

Angela Merkel – Almanya Başbakanı

Dün gece barış güçleri bir zafer elde etti. Ama bu, uluslararası terörizmin mağlup olması anlamına gelmiyor. Hepimizin uyanık olması gerekiyor.

Silvio Berlusconi – İtalya Başbakanı

Bu teröre ve kötülüğe karşı olan savaşta, Amerika Birleşik Devletleri ve tüm demokrasiler için önemli bir sonuçtur.

Mark Kimmit – Askeri Analist / Amerikan Ordusu Generali

Operasyon, hareketin sonu değil, terörizmin sonu değil ama bu bölümün sonu. Bin Ladin’i yakalama ya da öldürmenin daha çok simgesel bir değeri vardır. Hala oralarda bir yerlerde El-Kaide tehdidi var ve birkaç yıl daha devam edecek. Bu organizasyon (el-Kaide), Bin Ladin’den fazlası, sadece onla sembolize ediliyor.

4 yorum

  1. Hüseyin Güçlü

    Çok güzel bir derleme olmuş elinize sağlık

  2. murat kayıkçı

    abdullah gül: büyük memnuniyetle karşılıyorum.

  3. Bush güzel söylemiş ”Ne kadar zaman alırsa alsın, adalet yerini bulacaktır.”

  4. Iyi adamdı mekanı cennet olsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*