Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik cezalarına 15 gün içerisinde, Trafik ile ilgili Sulh Ceza Mahkemelerine itiraz edilebilmektedir. Özellikle içerisinde herhangi bir fotoğraf ya da kanıt bulunmayan, haklı olduğunuza inandığınız ve de genellikle Fahri Trafik Müfettişleri tarafından yazılan cezalara itiraz ederek olumlu sonuç alabilmek mümkündür.

Trafik Cezasına İtiraz Süreci

Trafik cezasına, ceza size tebliğ edildikten sonra 2 hafta içerisinde, dilekçe ile birlikte Sulh Ceza Mahkemeleri’ne itiraz ederek süreci başlatabilirsiniz. Süreç sonrasında sizin mahkemeye çıkmanıza gerek olmamaktadır. Mahkemede itiraz dilekçeniz değerlendirilip, sonucu posta ile adresinize gönderilmektedir.Trafik Cezasına İtiraz Nereye Yapılır

Trafik cezasına itiraz, Trafikten sorumlu Sulh Ceza Mahkemeleri‘ne yapılır.

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Trafik cezasına itiraz dilekçesi aşağıda formatta hazırlanır:

(MAHKEME ADI)  SULH CEZA MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

İtiraz Eden: (Adınız Soyadınız)

İtiraza Konu Tutanağın Tarih ve Sayısı: (Tutanak tarih ve sayısı)

İtiraza Konu Tutanağın Tebellüğ Tarihi: (Tutanağın size ulaştığı, tebliğ edildiği tarih)

İtiraz Konusu: Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün Fahri Trafik Müfettişi Aracılığıyla kestiği 111111 Sıra No’lu (Kırmızı ışıkta geçme) İdari Para Cezası

Açıklamalar:

1-     (bu maddede otomobiliniz ve kendiniz ile ilgili bilgi verebilirsiniz)

2-     (bu maddede olayla ilgili bilgi ve sizin ne kadar özenli bir şoför olup, bu olaya karışma olasılığınız bulunmadığından bahsedebilirsiniz)

3-    (sonraki maddelerde olayla ilgili kanıt fotoğraf olmadığını, böyle bir olayın sizin başınıza gelme imkanının bulunmadığını, ne kadar özenli ve dikkatli ve kurallara saygılı bir şoför olduğunuzu ısrarla anlatmanızda fayda var)

Sonuç ve Talep: Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptalini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden:

(Adınız Soyadınız)

T.C. Kimlik No:

Adres:  (Adrese mutlaka mahalle adını da yazın)

EKLER:

1-     Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi

2-     Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi

3-     Ruhsat Fotokopisi

4-     Kimlik Fotokopisi

8 yorum

  1. arabası olmayanlara hitap eden bir yazı değil bence

  2. Aracı sattım. Ruhsat fotokopisi varda benim üstüme değil şuan.Yani aracı satmadan 3 gün önce olmuş olay ruhsat fotokopisi olayını nasıl çözücem?

  3. Bir de bu fahri müfettiş olayı var.Yapacak işi gücü olmayan boş insanlar.Plakaya yazmış yollamış olaya bakar mısınız

  4. Ben radar cezama itiraz ettim.Cezayı yatırmadı.Eğer mahkeme haksız blursa bile bizi yine bize indirimli ödeme hakkı tanınıyormuş.Bu dogru mudur.

  5. 2010 yılnın 8 ayında c ehlıyetıyle yakalanan soforume(yetersız ehlıyet 29kıslık otobusile)548tl ceza ıslendı ve bu cezayı onayladık,kullanana kesılen ıdi.bırde kullandırana kesılmıs ama 548tl ıkıncı ceza arac satıs gordu 2012 5.ayda borcu yoktur kagıdı ıle trafik ve noter satıs yaptı.aradan 1 ay sonra vergı odemeye gıttgımzde 548 ana para 602tl faiziyle onumuze cıktı.boyle bır durumda nasıl bır yol ızlemelıyım???adreste bızı bulamamıs malıyede dosyada hazır bekletıldıgını soyluyolar.cok memnum olurum cok degısık bır duzen.tc numardan yapılan adres degısklıgı gruluyor cok duyarsız bır duzen

  6. 2010 yilinda 2 defa radar cezası yemişim yediğim yer çorlu şifa hastanesi bölünmüş yol ben aracı 2011 yılında sattım fakat ceza dan haberim 2012 yılında 25 07 2012 tebliğ zarfı ile haber verildi adresim belli fakat trafik ruhsattaki eski adrese gönderiyor gerçek olan adrese göndermiyorlar tabiki işin kolayına kaçıyorlar ceza 260 tl ,iken 610 tl olarak bana bildiriyorlar ben ceza yediğim tarihte bilgilendirseler öderdim bu konuda dava açsam sonuç ne olur

  7. artık mahkemeler olması gerektiği gibi çalışıyor ve kanıtı polisten değil iddia makamı olan şahıstan istemektedir. yok öyle arabayı olur olmaz yere park edip kural tanımayıp sonra resim yok diye ceza iptal ettirmek, haksız olduğunu düşünüyor ise sen ispatlayacaksın, iddia makamı sensin, inanmayanlar ilk yediği cezayla başvursun 🙂 dosya parasıda cabası hayırlı olsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*