Nerede Ne Yenir

İş veya seyahat amacıyla pek çok yere gidiyor, gittiğimiz yerlerde o yörenin mutfağından lezzetler arıyoruz. Bünyesinde birçok kültürü barındıran ülkemizin mutfağı o kadar zengin ki birçok insan gittiği yerin meşhur lezzetlerini tadamadan oradan ayrılıyor. Bu çalışmada sizin için il ve ilçelerimizin ün yapmış lezzetlerini derleyip topralamaya çalıştık. Umarız faydalı olur da yerken bizi hatırlarsınız:)

Hatay (Antakya)

Yemek deyince ilk akla gelen illerimizden biridir Hatay. Kentin(Antioch) binlerce yıllık tarihinin de etkisiyle günümüze değin ortaya tadına doyum olmaz lezzetler çıkmış. Şehrin kendine has 460 ayrı çeşit yemek reçetesi olduğu söyleniyor. Ayrıca şehir, mutfağında Güneydoğu yöresinin bol acılı ve baharatlı lezzetleriyle, Akdeniz’in hafifliği ve sağlığını da buluşturabilmeyi başarmış. Ülkemizin doğusuna gidildikçe alışkın olmayanlar için dayanılmaz noktalara varan yemeklerdeki acı ağırlığı Hatay’da kıvamını buluyor.

Hatay sofrasına oturduğunuzda gözünüze ilk çarpan mezelerin bolluğu oluyor. Cevizli taratordan kekik salatasına, abugannuştan zerzevata kadar diğer yörelerde göremeyeceğiniz çeşitte mezeyi masanıza koyuyor cömert Hataylılar. Çorba olarak önünüze gelen mahluta çorbası Lübnan, Suriye ve Ürdün gibi bölgedeki diğer ülkelerin de vazgeçilmez tatlarından. Sıcak yemek olarak ise eğer yeterince vaktiniz var ve midenizi önceden gelen mezelerle daha doldurmadıysanız, mutlaka tadın dediklerimiz: Kağıt kebabı, oruk ve tepsi kebabı. Tatlı olarak da zengin bir menü sunuyor Hatay mutfağı misafirlerine. Her ne kadar artık ülkemizin tümüne mal olmuş bir tat olsa da özellikle Künefe ve irmik helvasını anavatanında yemenizi tavsiye ederiz. Son olarak zayıflama amaçlı yaygın olarak kullanılan hatay biberini de zikretmeden geçmeyelim.

Beypazarı

Kıt imkanlarına ve kısıtlı ve coğrafyasına rağmen kendini başarıyla pazarlayabilmiş bir ilçemiz Beypazarı.  Özellikle Ankara’da ikamet edenler için günübirlik seyahatlere çok uygun ve bu aralar da oldukça rağbet görüyor. Tabii ki, bu teveccühün ardında ilçenin zengin yemek kültürünün etkisi var. Restore edilerek hem restoran hem de otel olarak hizmet veren tarihi Beypazarı evleri ilçe halkının turizme olan yatkınlığının bir göstergesi. Bu ilçede sofraya ilk oturduğunuzda size tavsiye edeceğimiz sıcak bir Tarhana çorbası içmeniz. Salçalı ve az kıymalı servis edilen bu çorba ülkemizin diğer yörelerinde farklı bir lezzet bileşimine sahip. Yörenin meşhur yemeği Beypazarı güveci ise, kafanızdaki güveç algısından bir hayli farklı. Toprak kaplarda pişirilen Beypazarı güveci içinde bolca et ve muhtelif sebzenin bulunduğu bir pilav aslında. Her ne kadar ilçenin güveci oldukça meşhur olsa da biz ülkemizin diğer yörelerinde(özellikle Yozgat) de oldukça sevilen ve doğranmış koyun eti, soğan, biber, domatesin bir testide pişirilmesi suretiyle yapılan testi kebabını tavsiye ederiz. Tatlı olarak ise önereceğimiz iki harika lezzet var: Höşmelim ve Beypazarı baklavası. Höşmelimi mutlaka tadın ama ille hamur işi tatlı yiyeceğim diyorsanız 80 kat ince yufkadan yapılan Beypazarı baklavası da damağınıza uygun olabilir.

Kayseri Mutfağı

Ağırlıklı olarak unlu ve etli besinlerden oluşan Kayseri mutfağı eski Türk ve Osmanlı mutfaklarının zengin bir sentezi. Pek bilinmese de, dünya çapında meşhur olan pastırmasının asıl orijini Hun süvarilerinin uzun yolculuklarda çantalarına taşıdıkları et konservesi. Pastırma, bugün, önemli de bir ihraç ürünü haline gelmiş Kayserililer için. Sıcak yemek olarak ise Kayseri denince ilk akla gelen tahmin edebileceğiniz gibi mantı. İçleri etle doldurulan yufkaların suda haşlanması ile yapılan Kayseri mantısının ülkemizin diğer yörelerindeki benzerlerinden en büyük farkı tanelerinin oldukça küçük olması. Kayserililere göre bir kaşığa 40 tane sığması gerekiyor ve doğrusunu söylemek gerekirse sığıyor da. Şehrin diğer meşhur ve tadılması gerekli yemeği ise güveç. Biraz önce anlattığımız Beypazarı güvecinden bir hayli farklı olan Kayseri güveci ana malzemesini et, patlıcan, soğan biber ve domatesin oluşturduğu özellikle yaz aylarında sıklıkla yapılan bir yemek. Şehrin mutfağı, özelikle hamur tatlıları açısından ise oldukça zengin. Kayseri’ye gidenlere tavsiyemiz özellikle güllü baklava ve fincan ağzını tatmadan geri dönmemeleri. Tabii ki bu tarihi şehrin lezzet dünyası bu saydıklarımızla sınırlı değil. Kayseri mutfağı, aralarında pehli, saç kebap ve arabaşı da bulunan başka birçok lezzeti de meraklılarına sunuyor.

2 yorum

 1. murat bardakçı

  adana mutfağına da deyinmenizi isterim.

 2. Ankara da ne yenir
  kumrular sokakta soslu hatay dönercisi var
  döner güzel künefesi manyak güzel
  5 liraya kocaman porsiyon künefe yiyonuz
  hatta en son yediğimde bitiremedim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*