Oyun Dünyasını Sarsan 10 Oyun

Oyun endüstrisi her yıl daha da büyümekte. Yeni çıkan oyunların birçoğu klasiklerin tekrarı olsa da kendi yolunu açabilen oyunlar da var. Sizin için zaman içerisinde oyun endüstrisinde kendisine yeni bir yol açabilmiş oyunları araştırdık.

everquest

10- Everquest (1999)

Sony tarafından üretilmiş bu oyun Çoklu Online Oyun türünün (Massively Multiplayer Online) ilk örneği olmakla birlikte kendinden sonra gelen MMO oyunlarını önemli ölçüde etkiledi. Oyunun kullanıcı arayüzü birçok MMO oyunu tarafından hala olduğu gibi kullanılmakta. Brezilya 2008’de bu oyunu aşırı bağımlılık yapması nedeniyle yasakladı.

starcraft9- Starcraft (1998)

Gerçek Zamanlı Strateji (Real Time Strategy) türü Starcraft’la başladı. Terran, Protoss, Zerg ırklarının birbirine üstünlük kurma mücadelesi üzerine kurulu oyun hızı ve fanatikleri ile Oyun endüstrisine önemli katkılarda bulundu. Öyle ki Güney Kore ve Japonya’da ulusal TV kanallarında turnuvalar yayınlanmakta. Oyunun PC oyunculuğunu TV oyunculuğuna karşı ayakta tutan önemli oyunlardan olduğu kabul ediliyor.

final fantasy vii8- Final Fantasy VII (1997)

Birinci nesil Playstation oyunlarındandır. Rol Yapma Oyun (Role Playing Games) türünün ilk örneği olan oyun 3D görüntüleri ve hikayesi ile türünün halen en popüler örneği. RPG kelimesi ile birlikte anılan oyunun tekrar üretilmesi için fanatikleri eylemler bile düzenlemekte.

GTA III7- Grand Theft Auto III (2002)

Tüm annelerin nefret ettiği, şehir sokaklarında gezerken aklınıza gelebilecek her türlü çılgınlığı yapabildiğimiz GTA sex sahnelerini içeren ilk oyun oldu.

HALO6- Halo (2001)

XBox’ın başarı yakalamasında önemli etkiye sahip olan Halo Çoklu Kişisel Nişan Alma (First-Person Shooter) türünün öncülerinden. Oyun o derece popüler oldu ki hikayesi geliştirilerek roman serisi yazıldı.

Tetris5- Tetris (1984)

Fazla söze gerek yok: Tetris, bütün annelerin bildiği tek yabancı kelime.

Farmville4- Farmville (2009)

Dünya’da 56 milyon kişi tarafından oynanılan oyun çiftlik yönetimi konulu. Ekilen tohumların belirli bir süre sonra hasat edilmezse çürüdüğü oyun, insanları uykusuz bırakma konusunda bir numara.

Legend of Zelda3- Legend of Zelda (1986)

Aksiyon, macera, rol yapma gibi birçok oyun türünü bünyesinde birleştiren sade ve basit bir oyun olan Legend of Zelda çıktığı ilk günden bu yana popülaritesini korumakta. Ayrıca oyunun kahramanı Link birçok film ve oyuna misafir oyuncu olacak kadar sevilmekte.

World of Warcraft2- World of Warcraft (2001)

WoW’u 1 numara seçmemek oldukça zor oldu. 10 milyondan fazla fanatiğiyle Çoklu Online Oyuncu türünde %62’lük paya sahip olan oyun yüzünden ölenler, intihar edenler, çocuklarını unutup ölümüne sebep olanlar bulunmakta.

Super Mario1- Super Mario Bros (1985)

Aksini düşünen var mı? İtalyan musluk tamircisi kardeşlerin prensesi kurtarma mücadelesi. Nintendo tarafından üretilen oyun 26 yıldır dünyanın en popüler oyunu. Sağa ilerlemeli ilk platform oyunu olan Mario’nun halen her sene yeni bir versiyonu piyasaya sürülmekte.

3 yorum

  1. Starcraft ve starcraft 2

  2. Crysis bu listeye girer

  3. murat bardakçı

    peki mayın tarlası?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*