Japonya Hakkında İlginç Bilgiler

Japonya hakkında ilginç bilgilere ayırıyoruz bu yazımızı.

Kendine özgü kültürü, sıra dışı mutfağı ve üstün teknolojisi ile dünyanın geri kalanına esin kaynağı olan  Japonya dünyanın en ilginç ülkelerinden birisi.  Sizin için “Güneşin Doğduğu Ülke”nin sıra dışı özelliklerini derledik, umarız eğlenirsiniz.

japonya

 • Japonya’nın % 70’inden fazlası dağlarla kaplı. Japonya’da ülkenin sembollerinden olan Fuji yanardağı da dahil olmak üzere  200’den fazla volkanik yanardağ bulunmakta.
 • Japonya’da okuma yazma oranı %99’un üzerinde.
 • 128 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık 10. ülkesi ve 30 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük metropolitanı olan Tokyo bu ülkede.
 • Basaşi (çiğ at eti) ve suşi (çiğ balık eti) sevilen yemeklerin başlıcalarından.
 • Japonya’da işsizlik oranı %4’ün altında.
 • 82,6 ile Dünyanın en fazla ortalama yaşam süresine sahip ülkesi.  Türkiye ise 71,8 ile 98. sırada, ne dersiniz basaşi ve suşi yemeye başlarsak bizde o kadar uzun yaşayabilir miyiz?
 • İrili ufaklı 6800 civarında adadan oluşan Japonya’da tarım arazisi çok sınırlı, bu nedenle meyve ve sebze fiyatları çok yüksek, mesela bir kavunun fiyatı 15000 YEN yani 270 TL.
 • Japonya, Singapur’un ardından dünyada en az cinayet vakası gözlenen ikinci ülke, fakat dünyanın en büyük intihar ormanı olarak bilinen Aokigahara da Japonya sınırları içerisinde.
 • Japonya 2011’e kadar 15 nobel ödülü kazandı.
 • Japonya’nın geleneksel sporu Sumo Güreşi. Yeni Sumo güreşçileri usta-çırak ilişkisi dahilinde deneyimli Sumo güreşçilerine banyo yaptırmakla görevli ve bu banyoya ulaşılması zor olan bölgeler de dahil.
 • Japonya Dünya Animasyon Film pazarının %60’ını elinde tutmakta ve ülkede 120’den fazla animasyon seslendirme okulu bulunmakta.
 • Japonya’da mahkemeler acımasızlığıyla bilinmekte, açılan davaların %90’ından fazlası mahkumiyetle sonuçlanmakta. Ülkede hapishaneler %100’ün üzerinde kapasite ile çalışmakta.

Son olarak Japon kültürel kavramlarından kısa kısa bahsetmek gerekirse;
Bonzai (çiçek yetiştirme sanatı)
İkebana (çiçek düzenleme sanatı)
Origami (kağıt katlama sanatı)
Kimono (yöresel Japon kıyafeti)
Bunraku (kukla oyunu)
Kabuki (Japon halk dansı)
Rakugo (meddahlık)
Katana (geleneksel Japon kılıcı)
Go ve Mahjong (tahta oyunu)
Kamikaze (Japon intihar pilotları)
Samuray (Japon savaşçısı)
Ryokan (Japon mimari tarzı)

2 yorum

 1. hep japonyaya gitmek istmemişimdir.

 2. Uzun zanamdanberidir.bilhassa NHK japon televizyoınundan japonyayı etüd ediyorum..herkez biribirine karşı saygılı görünüyorsa da ben bu saygının samimiyetine inanmıyorum.evet saygı güzel şey ama yerlewre kadar egilerek on kere iğilip kalkmayı insan onuruna yediremiyorum ayrıca akın döğüşte kadnıda kızıda usta vwede acımasız. yani bir japon düşmanın varsa ve yakın döğüşte usta değilsen. vasiyetnameni hazırlayıp döğüşe gitmelisin. Krallarına hayranı. bizim padişah adayı gibi televizyonlarda 24 saat şov yapmıyor senede bir kere o da on dakika konuşuyor herkez namaz kılar gibi secdeye kapanıyor.Temizliklerine hayranım.her yer pırıl pırıl.ayrıca umumi yerler öyle bakımlı .bir çiivi kopsa anda narılıyor. Yemeklerine hayranum. biz biir kuru fasulye yesek doyarı nlar envayi çeşit iştah açan yemekler yyorler.bir millet aç değilse o millet refaha ulaşmıştır demektir.işte japonya..denizde balıklar azaldımı bşlmiyorum japonlar italyanları takliit ediyor makarna kesip kaşıkla yiyorlar.DERİMKİ YAGINLA KAVREULAN BİR MİLLKET MAZİDE BALIK ETİ AT ETİ VE AMERİKAN ASKSEERLERİNİ YEMELERİ SAYESİNDE HİÇ AÇ KALMAMIŞLARDIR.Saygılarımı sunarım……

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*