Reflüye Neden Olan Başlıca Gıdalar Besinler Yiyecekler

Hangi besinler, hangi yiyecekler reflü yapar, reflüye iyi gelmez, hangi besinlerden ve gıdalardan sakınmak gerekir? Halk arasında reflü olarak bilinen “Gastro Özofageal Reflü” günümüzün en yaygın hastalıkları arasında. Asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve bu şekilde yemek borusunun aside karşı olan koruyucu olan yapısının deformasyona uğramasıyla oluşan bu hastalık için belli gıdalardan kaçınmak gerekiyor. En iyi strateji bazı gıdaları hiç kullanmamak olsa da bu durum her zaman mümkün olmayabiliyor. Sizin için reflü hastaları açısından en zararlı olan belli başlı gıdaları sıraladık:

Çikolata

Evet, çikolata sevdalıları için kötü bir haber. Yapılan araştırmalara göre çikolatanın 3 yönden reflüye en çok sebebiyet veren gıda olduğunu gösteriyor.

  1. Çikolatanın barındırdığı kafein ve tehobromin benzeri diğer maddeler reflüye sebebiyet veriyor
  2. Çikolata yüksek oranda yağ barındırıyor, yağ da reflünün başlıca sebeplerinden
  3. Çikolatanın içerdiği kakao da reflüye neden oluyor

Bitter çikolata diğer çikolata türlerine göre daha sağlıklı olsa da, çikolatanın her türü reflüyü tetikleyebiliyor.

Soda

Soda ve gazlı içeceklerin mide içinde köpürerek mide iç basıncını artırması da reflü ihtimalini artırıyor. Bu içeceklerin içerdikleri asit ve kafein de mide için oldukça zararlı. Yapılan çalışmalarda, gazlı içecekler içinde reflü açısından en tehlikelileri kola ve diet pepsi olarak bulunmuş olsa da, mide sağlığı için gazlı içeceklerin tamamından mümkün mertebe kaçınmak en iyisi.

Kızartılmış Gıdalar
Kızartılmış gıdalar reflünün en bilinen nedeni. Ayrıca bu tür gıdalar göğüs ağrısı ve midede yanma hissi oluşturuyor.

Alkol

Bira, likör ve şarabın reflüye katkıda bulunduğuna dair bilimadamları arasında yaygın bir kanaat var. Alkol her ne kadar asidik bir yapıda olmasa da, yemek borusunun mideye birleştiği yerdeki kapareflüğı yumuşattığı için zararlı olarak değerlendiriliyor.

Yağlı Gıdalar

Yağlı gıdaların tamamı reflüye yol açar. Reflü açısından hangi yağın diğerinden daha sağlıklı olduğuna dair bir konsensüs olmasa da reflü hastalarının veya reflüye yatkın olanların yağlı gıdalardan kaçınması gerekmektedir.

Kahve

Günde bir bardak kahvenin çok bir sakıncası olmasa da tüm gün boyunca kahve içen insanların-eğer hala hasta olmamışlarsa- reflüye yakalanma ihtimalleri yüksektir. Doktorlar, reflü hastalarına zaman içinde bitkisel çaylara(yeşil çay, papatya çayı) yönelmelerini tavsiye etmektedir.

2 yorum

  1. Fast-food tarzı gıdalar da refluye sebep olan gıdalardan

  2. stresinde reflü ye neden olduğuna dair yaygın bir kanı var..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*