Nadir Görülen Ender Rastlanan İlginç Hastalıklar

Nadir görülen hastalıklar nelerdir, ilginç ve ender rastalanan hastalıklar hangileridir. İnternette hastalıklarla alakalı doğru-yanlış birçok bilgi bulunurken  maalesef nadiren rastlanan hastalıklarla alakalı doyurucu bilgiler bulmak çok mümkün olmuyor. Aşağıdaki çalışmamızın bu açığın kapatılmasına mütevazi de olsa bir katkı yapacağını düşünüyoruz:

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS)

ALS, hastanın sinir sistemine zarar vererek kas erimesine ve neticesinde de yatalak duruma düşmesine neden olur. Uzmanlar, hastalığa kapılanlardan 4’te 1’inin konuşma ve yutkunma gibi temel faaliyetlerini yitirdiğini, aynı zamanda bu kişilerin ilerleyen dönemlerde de solunum yolu enfeksiyonları ve akciğer yetmezliği gibi nedenlerle yaşamını yitirdiklerini ifade ediyorlar. 100.000’de 1 oranda görülen hastalığa bir dönem Galatasaray’da top koşturan ünlü futbolcu Sedat Balkanlı da yakalanmıştı.

Kaçış Sendromu (Capulary Leak Syndrome)

Türkiye’de adını Mehmet Ali Erbil ile duyulmuş olan hastalığa yakalanmış olan dünya üzerinde yaklaşık 60 kişi var. Halsizlik ve ayaklarda şişme ile başlayan hastalığın genel belirtileri arasında nefes darlığı ve tansiyon düşüklüğü bulunuyor. Böbreklerin çalışmaması ve organ yetmezliğine sebep olabilen hastalık yaklaşık %30 ölüm riski barındırıyor.

Alveoler Mikrolitiazis

Ortadoğu bölgesinde bulunan ülkelerde rastlanan bu hastalıkta, akciğerde bulunan hava keseciklerinde(alveol) minik tahastalıklarşlar oluşur. Hastalığın kesin bir tedavisi daha bulunamamıştır.

Arenolökodistrofi

5-8 yaşları arasındaki çocuklarda görülen hastalığın ilk belirtileri işitme ve görme bozuklukları ve davranış değişiklikleri olarak ortaya çıkıp daha sonra hastayı ölüme kadar götürebilen bir seyir izleyebiliyor. Arenolökodistrofi, başrollerini Nick Nolte ve Susan Sarandon’un oynadığı Türkçeye Lorenzo’nun Yağı diye çevrilen 1992 yapımı bir filme de konu olmuştu.

Pannikülit

Deri altında bulunan yağ dokusunun iltihaplanmasıyla oluşur. Deriden yapılan biyopsi ile tanısı konan hastalık, deride kabarıklık ve derinin altında şişlik oluşturur. Hastalığın ilerleyen safhalarında deride kalınlaşma ve derinin renginde değişme görülebilir.

Progeria (Erken Yaşlanma)

Dünya üzerinde 5.000.000’da 1 rastlanan bu hastalığa yakalananların zihinsel geliimleri normal sürecinde seyrederken organları hızlı bir şekilde yaşlanıyor. Ortalama olarak 15 yıl yaşayabilen Progeria hastaları için şu ana kadar bulunabilmiş herhangi bir tedavi yok.

Deli Dana(Bovine spongiform encephalopatie)
İnsanlar arasında milyonda bir görülmesine rağmen hayvanlar arasında çok sık görülen hastalıklardan biri. İlk olarak 25 yıl önce İngiltere’de ortaya çıkan hastalıktan o günden bu yana milyonlarca hayvan bu hastalıktan telef olurken, hastalık 150 insanın ölümüne sebebiyet verdi. Prion isimli bir protein grubunun yol açtığı hastalığın kalıtsal olarak bulaşması da mümkün.

Primer Pulmoner Hipertansiyon (Akciğer Tansiyonu)

Akciğerlerin kalbin pompaladığı kanı kabul etmemesi sonucu oluşan hastalığın kesin sebebi daha tam olarak bilinmiyor. Hastalığın başlıca belirtileri arasında öksürük, halsizlik ve nefes darlığı bulunuyor ve ilerleyen aşamalarda hasta aniden kaybedilebiliyor. Sabih Kanadoğlu’nun torunu Zeynep Ece’nin ölümüyle ülke gündemine taşınan hastalığa yakalanmış ülkemizde yaklaşık 60 kişi bulunmuyor.

Alveoler Proteinozis

Sebebi daha tam olarak ortaya konamamış bu hastalığın muhtemel sebebi olarak inorganik tozların deride oluşturduğu bir tür reaksiyon gösteriliyor. 1.000.000’da 1-2 kişide görülen bu hastalığın belirtileri arasında nefes darlığı, göğüs kafesinde oluşan ağrılar ve öksürük gösterilirken, lösemi, kanser ve verem gibi hastalıklara beraber ortaya çıkabildiği görülmüştür.

Bir yorum

  1. Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Çok faydalı ve orjinal bilgiler veriyorsunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*