Açıköğretim Hakkında Merak Ettikleriniz

Eskiden pek çok insanın burun kıvırdığı açıköğretimliler artık sayısı 2.000.000’i aşkın insanın oluşturduğu büyük bir bir aile. Anadolu Üniversitesi‘nin kapasitesini artırması, uzaktan eğitim konusanda artan farkındalık ve insanlarda oluşan ikinci üniversite okuma isteği bu aileye her geçen yıl yüzbinlerce ferdin daha dahil olmasını sağlıyor. Yüzbinlerce insanı ilgilendiren böyle bir konuda ne yazık ki piyasada derli toplu bir çalışma yok. Bu yüzden “açıköğretim“i sizin için araştırdık:

Açıköğretim Okumanın Faydaları Nelerdir?

Genel kanı açıköğretim mezunlarına işverenlerin burun kıvırdığı yönünde olsa da, insanların açıköğretimlilere bakışının gitgide değiştiğini söylemek mümkün. Özellikle kamu sektöründe B grubu kadrolarda merkezi yerleştirme yapıldığı için sizin ne tür bir eğitim aldığınıza bile bakılmıyor. A grubu kadrolarda ise bazı meslekler(müfettişlik, hakimlik, kaymakamlık, uzmanlık) için açıköğretim mezunlarının şansı biraz düşük olsa da özellikle ikinci üniversite olarak açıköğretim fakültesi bölümlerini bitirenlerin şansı bir hayli fazla. Özel sektörde ise diplomanızdan ziyade sizin kişisel özelliklerinize daha çok bakılıyor, bu yüzden size insanların kafalarındaki tabuları yıkmak kalıyor.

Açıköğretim programlarının sunduğu başka bir avantaj ise bitirilen 2 yıllık önlisans programlarının Dikey Geçiş Sınavı’yla örgün eğitimle 4 yıla tamamlama imkanı. Bu şekilde ilk 2 yıl örgün eğitim alma imkanınız olmadığı durumlarda sene kaybı yaşamadan eğitiminizi tamamlayabiliyorsunuz. Bunun tersi de mümkün, eğer 2 yıl örgün eğitim aldınız ve kalan 2 yıl örgün eğitim alma imkanınız yoksa eksik derslerinizi tamamlayarak lisans mezunu olabilirsiniz.

Açıköğretime Nasıl Başvurulur?

İkinci üniversite olarak okuyacak olanlar harçlarını ödedikten sonra gerekli belgeleri A.Ö.F. bürolarına götürerek kayıt yaptırabilirler. Diğerlerinin ise YGS sınavında o yıl için belirlenen baraj puanını aşması gerekmektedir

Açıköğretim Lisans ve Önlisans Programları Nelerdir?


Aşağıda da görülebileceği gibi uzaktan eğitim hizmeti sunan bölüm ve programlar Açıköğretim Fakültesi ile sınırlı olmayıp, öğrenciler İşletme ve İktisat bölümlerine de kayıt yaptırabilmektedir. burada not edilebilecek bir husus, öğrencinin örgün veya uzaktan eğitime katıldığı diploma dahil hiçbir resmi belgede yer almamaktadır.
Açıköğretim Fakültesi

 1. Sosyal Bilimler
 2. Ev İdaresi
 3. Halkla İlişkiler
 4. Yerel Yönetimler
 5. Dış Ticaret
 6. Muhasebe
 7. Bankacılık ve Sigortacılık
 8. İlahiyat
 9. Tarım
 10. Bilgi Yönetimi
 11. Turizm ve Otel İşletmeciliği
 12. Büro Yönetimi ve Sekreterlik
 13. Laborant ve Veteriner Sağlık
 14. Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
 15. Sağlık Kurumları İşletmeciliği

İşletme Fakültesi

 1. İşletme

İktisat Fakültesi

 1. Kamu Yönetimi Bölümü
 2. Maliye Bölümü
 3. İktisat Bölümü
 4. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

Açıköğretim Harçları Ne Kadar?

2011 yılı için açıköğretim katkı payı tutarı dönemlik 247,5 TL., senelik 495 TL.’dir.

Açıköğretim Sınavları Nasıl Yapılır?

Sınavlar üç aşamadan oluşur. Vizeler genelde Nisan ayında yapılıp dönem sonu notunun %30’unu oluştururken, finaller genelde Mayıs ayında yapılarak dönem sonu notunun %70’ini oluşturur. Eylül ayında yapılan bütünleme sınavları ise finaller yerine geçer. Açıköğretim sınavlarında 5 seçenekli test soruları sorulur ve yanlış doğruyu götürmez. Dersten geçmeniz için vize ve finalin ağırlıklı toplamının en az 50 olması gerekir. Sınav soruları oldukça kolay olup, sadece öncei yılların sorularını çözen bir kişi soruların yaklaşık olarak %60’ını doğru cevaplayabilir.

Açıköğretimde Hangi Bölüm Okumalıyım?

Maalesef bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Önlisans programalrından hangisini okuyacağınız tamamen sizin gelecek planlarınızla ve hangi alanda özelleşmek istediğinizle alakalı bir durumdur. Lisans programlarında ise, eğer matematikle ve sayılarla aranız iyi ise İktisat bölümünü, muhasebe, girişimcilik ve yönetim gibi alanlar ilginizi çekiyorsa İşletme bölümünü, daha sözel bir alanda özelleşmek istiyorsanız İktisat Fakültesi’nin diğer bölümlerinden birini seçmeniz yararınıza olacaktır.

70 yorum

 1. ben iki yıllık çocuk gelişimi okudum açıktan bölümüm yok başka bi bölüm okuyabilirmıym önceden okumuş olmam buna engel olurmu tşk..

 2. düz lise mezunuyum BANKACILIK VE SİGORTACILIK,LABORANT VE VETERİNERLİK SAĞLIK BUNLARI AÇIKÖĞRETİMDEN OKUYABİLİRMİYİM VEY NELERİ OKUYABİLİRİM

 3. insan kaynakları myo 2. sınıf öğrencisiyim okulum bittiğinde açıktan hangi bölümleri okuyabilirim

 4. meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim fakat üniversitede bu bölümden devam etmiyeceğim o yüzden vakit kaybı oldugunu düşünüyorum liseyi açıktan bitirebilir miyim ?

 5. 1974de ziraat fakültesini kazanarak bir dönem devam ettikten sonra kendi isteğimle bıraktım.1975 te tekrar ÖSS sınavlarına girerek iktisadi ticari ilimler Akademisi’ne kaydımı yaptırmıştım.daha sonra devam edemedim kendi isteğimle tasdiknamemi alarak ayrıldım. İçimdeki yüksekokul bitirme isteğimi kaybetmedim. Açık öğretim fakültesine nasıl girebilirim. Yeniden sınavlara girmem gerekiyorum.vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.

 6. s.a. benim öğrenmek istediğim konu ben 2003 lise (mobilya dekorasyon) mezunyum ,açıköğretimde farklı bir meslek seçim okuyabilirmiyim ve bu sınava başvurular ne zaman yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar saygılar…….

 7. ben 2000 yılında tuizm otelcilik mezununuyum. . sınavsız 2 tıllık turizm işletme aöf ye kayıt olabilirmiyim

  bilgisi olan …

 8. ben lise 1 okumak cok isterdim ama bu bana engel ama cok okumak istiyorum ben

 9. ben açıktan üniversite okumak istiyorum çocuk gelişimi bölümü var mı ve illa kız lisesi olmak zorundamıyım?

 10. merhaba ben bu sene liseden mezun oldum üniversiteyi açıktan okumak istiyorum açıköğretim hakkında hiç bilgim yok ve başvuru taihleri ne zaman ygsye girdim barajı geçemedim yinede açıköğretime başvurabilir miyim ?

 11. merhaba arkadaçlar açık öğretime kayıt oldum 10.sınıf öğrencisiyim kitaplarımı aldım ama ne yapçağımı bilmiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*