Hangi İlçeler İl Olabilir, İl Olması Gereken İl Olacak İlçeler

İl olması gereken ilçeler nelerdir, hangi ilçeler öncelikle il olmalıdır, il olmayı bekleyen ilçeler hangileridir? Siyasetçilerin en sevdiği vaatlerden biridir, bazı ilçelere il olma sözü vermek. Veya bir zamanlar öyleydi. Siyasetçiler her seçimden önce bazı  büyük ilçelere il olma sözü verir, seçimden sonra ise bazısı  için sözünde durur bazısı için durmazdı. Bu şekilde uzun bir süre 67’de kalan il sayımız özellikle 1980-2000 arasındaki politikalarla 81’e dayandı.

İl Olma Kriterleri

il olabilecek ilçelerAslına bakılırsa, kamu idaresi sistemimizde il olma şartları üç ana eksende şekillenmekte. Bunlar: Ekonomik şartlar, kamu hizmetlerinin durumu ve coğrafi koşullar. Bu temel kriterler çerçevesinde il olacak bir ilçenin; nüfus, mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, hinterlandı, ekonomik çeşitliliği ve eğitim durumu gibi birçok göstergesinin değerlendirilmesi gerekiyor. Gelgelelim ülkemizde birçok alanda yaşanan özensizlik ve keyfilik uzun dönem kamu idaresinde de kendini hissettirdi. Geçmiş dönemlere baktığımızda her bir ilçemizin il olma sürecinin de birbirinden farklı olduğunu görüyoruz. Örneğin Şırnak, Batman gibi illerimiz bulundukları coğrafyanın özel koşullarının etkisiyle il olabilmişken, Düzce ise yaşamış olduğu büyük deprem felaketinden sonra çabuk kalkınabilmesi için il yapılmıştı. Karaman, Kırıkkale ve Aksaray’ın il olmasında siyasi kaygılar ve zamanın Başbakanı Turgut Özal’ın kişisel gayretleri etkili olmuştur. Siyasetçilerin bir ilin kaderini tersi şekilde belirledikleri de olmuş, siyasi beklentileri karşılamayan iller yöneticiler tarafından ilçeye dönüştürülerek cezalandırılmıştır. Bunlardan en bilineni Osman Bölükbaşı’nı bağımsız milletvekili olarak seçen Kırşehir’in 1954’te ilçe yapılarak Nevşehir’e bağlanmasıydı. Kırşehir tekrar il olabilmek için Osman Bölükbaşı’nın 1957’de hapse girmesini beklemiştir.

1999’dan beri hiçbir ilçe il yapılmamış olmasına rağmen, bazı ilçelerin il olma yönünde yaptıkları kuvvetli lobi devam etmektedir. Yakın bir zamanda Cizre ve Yüksekova’nın il olabileceği gündeme gelmiş daha sonra böyle bir düşünce olmadığı yönünde resmi bir açıklama yapılmıştır. 2005 yılında yapılan bir çalışmada ise aralarında İskenderun, Salihli, Alanya, Polatlı, Beyşehir, Ceyhan gibi ilçelerin de olduğu 19 ilçenin il yapılarak il sayısının 100’e tamamlanması ile alakalı bir önerge sunulmuş ama kabul görmemiştir.

Son Söz: Kamu idaresinde kaynak verimliliğini sağlayabilmemiz açısından il sayısını belirlerken ilçelerin lobi yapma gücü ve siyasi getirisinden ziyade objektif kriterleri göz önünde bulundurmanın vakti geldi geçiyor gibi.

İl Olabilecek İlçeler
En çok nerenin il olmayı  hak ettiği sorusunun cevabı her ne kadar göreceli de olsa mevcut durumda en çok il olmayı hak eden ilçeleri sizin için sıraladık:

 1. Alanya
 2. Elbistan
 3. Ereğli
 4. Bandırma
 5. Fethiye
 6. Çorlu
 7. Ceyhan
 8. Akhisar
 9. Kozan
 10. Salihli
 11. Anamur
 12. Polatlı
 13. Ödemiş
 14. Edremit
 15. Beyşehir

Peki sizce hangi ilçeler il olacak?

64 yorum

 1. bençe konya akşehır il olmalı çok geniş yüzölçümü var atatürk,ün ğezdiği kaldiği şehir

 2. AHMET ALBAYRAK

  Kayseri/DEVELİ. Arkadaşlar, Develi’nin il olabilme hülyası 1955 Yılndan beri verilen sözlerle devam edip gidiyor.Ama söz verenler ne yazıkki bugüne kadar sözleri yerine gelmemiştir. Bu günlerde ise ”DEVELİ İL OLSUN” Kampanyası başlatılarak bu platforumda halk tarafından destek görmektedir.Develi’nin de il olan birçok yerden geri kalır yanı yoktur.Temennimiz hepsinin il olmasından yanadır. Bunun yanı sıra ”DEVELİ İL OLSUN”. YEKİLİLERİMİZDEN BUNU BEKLİYORUZ…SAYGILARIMLA.

 3. sen kimsin adlı arkadaşımız aynen şunu diyor eğirdir ilçe olmalı zaten eğirdir ilçe hatta nüfüsü 101,689 dur yazın ise 450.000 oluyor eğirdir il olmalı eğirdire ilçe belediyesi yetmiyor arkadaş bakın eğirdirin denize kıyısı olmadığı halde eğirdir gölün büyük bir liman var turist gemileri vardır ve eğirdire büyük avmler yapılması planlanıyor

 4. ÇUKUROVA’NIN İNCİSİ KOZAN. ADANA’ NIN EN GÜZEL İLÇESİ KOZAN İL OLMALI…

 5. bazen hak etmediği halde il olan ilçeler olabiliyor. bu durumda yetkililerin iyi inceleme yapması gerekir. bir ilçe il olmayı taşıyabilecekse ile dönüşmeli diye düşünüyorum.

 6. TARSUS YILLARDIR İL OLMAYI BEKLİYOR NEDEN YETKİLİLER İLGİLENMİYOR

 7. doğrucu davut

  herkes bir şeyler yazmış…
  Turhal…..
  1- şeker fabrikası, makina fabrikası, süt fabrikası(aytaç), 1500 kişinin çalıştığı 6 adet tekstil fabrikası, antimuan madeni, entegre et süt fabrikası(dimes)….vs vs vs
  2-gelelim şehre cetvelle çizilmiş bir şehir
  3-şehrin ortsından kıvrılarak akan yeşilırmak ve suladığı Kazova tarım bölgesi
  4-okullaşma ve okur yazar oranı ülkemizde 2. sırada
  5-kendi kenine yeten ve işsizliğin oladığı yer
  6-kuzey – güney ve doğu – batı ulaşımının kavşak noktasında
  7-ilçe merkezi+beldeler ve köyler dahil 275000 civarında nüfus
  SANIRIM BU ŞARTLAR TURHALI ı İL YAPMAYA YETER saygılar…

 8. tamam kim il olmak istiyorsa olsun, ama geri kalanların ilçebaşısı HOPA olsun.yani Türkiye’nin başilçesi olsun.nedeni ise malumunuz Hırçın-Asi-Delikanlı-Eyyamsız-Doğruya doğru-Yanlışa yanlış-Vatansa vatan-Savaşsa savaş-Barışsa barış…her şey insan için.

 9. doğunun parisi PATNOS il olmayı hak etmiştir 120.000nufusuyla

 10. KONYA-EREĞLİ İL OLMALIDIR ….YILLARDIR HAK ETTİĞİ HALDE, SİYASİ ANLAŞMAZLIKLAR YÜZÜNDEN HALEN OLAMADI.
  EREĞLİ
  Yüzölçümü : 2189 km2
  Nüfusu : 128.106
  İlçe Merkezi : 84.476
  Köyler : 43.630
  Rakımı : 1050 m.

  Adı, Kibistra, Cybistra, Kybetra olarak anılan Ereğli ilçesinin kurulduğu yöreye zaman içinde Tuvana, Tihana, Tuvanuva isimleri de verilmiştir.

  Hitit, Asır, Eski Yunan, Pers, Makedonya, Roma ve Bizans’a bağlı olan Ereğli, Selçuklu döneminde uzun süren barış ortamına kavuşmuş Karamanoğulları devrinde ise Mamur Yazlık belde olarak kullanılmıştır. Yıldırım Beyazıt devrinde Osmanlı Devletine bağlanan Ereğli’de kesin Osmanlı egemenliği Fatih Sultan Mehmet Devrinde sağlanmıştır.

  Ereğli’nin Kuzeyi düzlük bir görünümde iken; güneyi oldukça engebelidir. Arazi kuzeyde Toros dağlarının eteğinden başlar ve engebesi giderek azalarak Konya Ovasına yayılır. İlçe Merkezinin 20 km güneyinden geçen Toros Dağlarından başka sönmüş Volkan Dağları Hasan Dağı (3258 m) ve kuzeybatı Karacadağ ile çevrilidir. En önemli akarsuyu İvriz Çayı’dır. Üzerine kurulu İvriz baraji ile Ereğli’de tarım alanlarının sulanmasını sağlayan İvriz Çayı, diğer taraftan Ereğli’nin içme suyu ihtiyacını da karşılamaktadır.

  • bu arada bu verıler oratalama 7-8 yıl oncesının … yenı verılere bakıyorum da hızlı bır gelısme sergılemıs ..gıderek buyuyor, petrol rezervlerınden sonra da daha fazla kalkınacagına ınanıyorum.

   Ereğli Nüfus Müdürü Ahmet Sezek, Ereğli nüfusunda artış olduğunu belirterek, nüfusun 137 bin 38’e yükseldiğini söyledi.

   Sezek, Ereğli kent merkezi nüfusunun 98 bin 663 olarak belirlendiğini belirterek, bu nüfusun 49 bin 917’sinin bayan, 48 bin 746’sının ise erkeklerden oluştuğunu dile getirdi.

   Sezek, ayrıca, TUİK verilerine göre Ereğli merkezinin 2011 yılı göz önüne alındığında, nüfusun bir yılda bin 53 kişi arttığını ifade etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*