Eşsiz Güzellikleriyle Amasra Sizi Çağırıyor – Amasra Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Amasra; ılıman iklimi, bakir doğası ve masmavi deniziyle son yıllarda oldukça popüler hale gelen tatil yörelerimizden. İlçenin Ankara’ya olan yakınlığı özellikle denize hasret Ankaralı tatilcilere alternatif tatil mekanı seçeneği sunuyor. Bartın’ın 17 km kuzeyinde bulunan ilçe, bir doğu bir de batı tarafında olmak üzere iki koya sahip. Bu iki koyun arasındaki kıyı şeridinde bulunan dağınık tepeler üzerinde kurulu olan ilçe yeşilin her tonuna ev sahipliği yapıyor. Tipik bir Karadeniz ilçesi olduğu için, Amasra’da her mevsim yağış bekleyebilirsiniz. Yazın ise hava sıcaklıkları özellikle geceleri beklenmedik ölçüde düşük olabilir, bu yüzden hazırlıklı gitmekte fayda var.

İlçe doğal güzelliklerinin yanı sıra 3000 yıllık zengin bir tarihi geçmişe sahip. M.Ö. 9. yüzyılda Fenikelilerin eline geçen bölge, yaklaşık 300 yıl Fenikelilerin egemenliğinde kalmış. Fenikelilerin Karadeniz’deki kolonilerini terketmesiyle bölgede sırasıyla İyonyalılar, Pontuslar ve Romalılar hakim olmuş. İlçenin Osmanlı hakimiyetine geçişi ise 1460’ta Fatih Sultan Mehmet ile olmuş. Fatih bu güzel ilçeyi zarar vererek fethetmek istemediği için kale konutanından kalenin anahtarını istemiş, kale komutanı da itiraz etmeden anahtarı Fatih’e getirmiş. Amasra bu şekilde Türk hakimiyetine girmiş. Eşsiz tarihi güzelliklerin bugüne kadar gelmesinin nedeni de ilçenin genelde savaşsız el değiştirmesi olmuş.

Amasra’ya Nasıl gidebilirim?

İlçeye karayolu ile iki yönden ulaşmak mümkün. E-5  karayolunun Gerede bölümünden sapıldıktan sonra Safranbolu rotası izlenerek Bartın-Amasra’ya ulaşılabilir. Diğer yönden ise yine E-5’in Yeniçağa (Bolu) bölümünden sapılıp, Mengen ve Çaycuma güzergahı izlenerek ilçeye ulaşmak mümkün. Ankara yönünden gelenler ise, İstanbul otobanını takip ederek Gerede ayrımından, Safranbolu – Amasra güzergâhını takip ederek ilçeye ulaşabilirler.

Amasra’da Nereleri Görmeliyim?

İlçede bulunan geçmiş dönemlere ait birçok tarihi eser ve doğal güzellik ziyaretçilerini bekliyor. Bunlardan bazıları: Osmanlı Hamamı, Oyma Mağaralar, İçkale Mescidi, Amasra Kalesi, Kemerdere Köprüsü, Bedesten, Gürcüoluk Magarasi, Antik Tiyatro, Amasra Müzesi, Cenova Şatosu, Çekiciler Çarşısı, Kuşkayası Yol Anıtı, Fatih Camii, Amasra Kalesi.

Amasra’da Nerede Konaklayabilirim?

Özellikle Anakara’da ikamet ediyor ve güney sahillerindeki otellere gitmek istemiyorsanız hem cebinize hem de keyfinize uygun çokça otel bulmanız mümkün. İşte sizin için seçtiğimiz otellerden bazıları:

Amastris Otel – 3 Yıldız: Hem apart hem de otel odası seçeneklerini sunan otelde, çocuk havuzundan cafe bara bir çok hizmet sunuluyor. Odalarda ağırlıklı olarak ahşap malzeme kullanılarak ilçenin dokusuna uygun bir tasarıma gidilmiş.

Çakraz Sahil Motel – 3 Yıldız: Çakraz’ın el değmemiş doğasında bulunan ve güzel bir kumsala sahip olan motel müşterilerine hesaplı bir tatil imkanı sunuyor.

Büyük Liman Otel – 3 Yıldız: Denize sıfır bir konumda bulunan otel, temiz odaları, çalışkan personeli ve zengin menüsüyle ilçedeki diğer otellerden farklılaşıyor.

Seymen Otel – 2 Yıldız: Şehir merkezinde bulunan otel deniz manzaralı odalarıyla konforlu bir tatil imkanı sunuyor.

Grand Kirazlar Otel – 2 Yıldız: Farklı konseptiyle müşterilerine doğayla iç içe bir tatil imkanı sunan otel, betonerme yapılardan sıkılan müşterilere yönelik tasarlanmış.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*