İyi Bir Diyet Sizi Kansere Karşı Korur

Diyet yapmanın insanı kansere karşı koruduğunu biliyor muydunuz? Yapılan yeni bir çalışmaya göre; kilo vermenin, eğer aşırı kilolu veya obez iseniz kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu ancak bütün diyetlerin kanser riskini düşürücü bir etki yapmadığı ortaya çıkmış. Aynı çalışmada, beslenme alışkanlıklarında uzun dönemli değişiklikleri teşvik eden ve aynı zamanda farklı besin gruplarını içeren diyetlerin kansere karşı koruyucu olduğu tespit edilmiş.

Çalışmada ayrıca tavsiye edilen iki diyet de var. Bunlardan ilki ömür boyu sağlıklı beslenmeye önem veren ve kanser (kolon kanseri vb. ) ile kalp krizi riskine karşı koruyucu olan “Akdeniz Diyeti“:

diyet

  1. Bol miktarda meyve, sebze ve bitkisel ürünler tüketmek
  2. Tuz yerine çeşitli baharat ve otları kullanmak
  3. Kırmızı et ve alkol tüketimini azaltmak
  4. Tereyağı yerine zeytinyağı veya kanola yağı kullanmak
  5. Haftada en az iki kez balık veya kümes hayvanları tüketmek

Önerilen diğer diyet ise günde üç büyük öğün yerine altı-yedi küçük öğünü içeren diyetin “tüm vücut tipi diyet“:

  1. Öğünlerin en az yarısında meyve, sebze veya kepekli ürün tüketmek
  2. Yağlı besinlerden kaçınmak
  3. Günlük düzenli fiziksel aktivite yapmak

Yapılan çalışmada ayrıca günümüzde popüler olan protein ve karbonhidrat tüketmemeye dayalı diyetlerin zararlarından bahsediliyor. Protein tüketmemeye dayalı olan diyetler vücudu kansere karşı koruyan lif, vitamin ve minerallerin edinilmesine engel olurken; karbonhidrat tüketmemeye dayalı olan diyetler ise kansere karşı etkili olan meyve, sebze, tahıl ve baklagillerin tüketimini sınırlıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*